Yüksek Mahkeme, bugünkü Genel Kurul gündeminde, CHP'nin, dezenformasyonla mücadele düzenlemesi olarak bilinen 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 29. maddesi ile Türk Ceza Kanunu'na (TCK) eklenen 217/A maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması başvurusunu esastan görüştü.

AYM Genel Kurulu, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçunu işleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin düzenlemenin iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.

TCK'ye eklenen 217/A maddesi şunları içeriyordu:

"Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır."

CHP, dezenformasyonla mücadele düzenlemesi olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la Türk Ceza Kanunu'na (TCK) eklenen maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Basın meslek örgütleri, Anayasa Mahkemesi'nin bugün görüşeceği "Dezenformasyon Yasası" hakkında süreci takip etmek amacıyla nöbete başladı.

Gazetecilerin ve muhalefetin "sansür yasası" olarak nitelendirdiği, iki gün önce tahliye olan T24 yazarı Tolga Şardan'ın da geçen hafta tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen "Dezenformasyon Yasası", CHP'nin başvurusu üzerinde bugün Anayasa Mahkemesi'nde görüşülecek.

CHP’NİN EGE BÖLGESİ İL BAŞKANLARINDAN İKTİDAR MESAJI CHP’NİN EGE BÖLGESİ İL BAŞKANLARINDAN İKTİDAR MESAJI

Basın Konseyi, ÇGD, Gazeteciler Cemiyeti, TGS, Haber Sen’den oluşan basın meslek örgütleri, söz konusu maddenin iptali için AYM önünde yerlerini aldı.

"MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" başlıklı yazısı sonrası hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanıp ardından tahliye edilen T24 yazarı Tolga Şardan da, tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen yasayla ilgili AYM önündeki açıklamaya katıldı.

Devir teslim töreni için Ankara'ya gelen yeni CHP Genel Başkanı Özgür Özel de gazetecilere destek vermek amacıyla AYM'ye gelmişti.

Editör: Bülent Öztürk