Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “AD Project: Yenilikçi Fikirler Yarışıyor” yarışması ödül töreni ile son buldu. Yarışmalara Hatay’da depremde vefat eden Sema Haddur’a ithafen arkadaşlarınca kurulan ajans damgasını vurdu. “Haddur Ajans” kuran öğrenciler ikincilik kazanırken, ödülü gözyaşları içinde arkadaşlarına ithaf etti.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin hazırladığı reklam ve tanıtım projeleri ‘AD Project Yenilikçi Fikirler Yarışıyor’ etkinliğiyle görücüye çıktı. Bu yıl 5.’si düzenlenen etkinlikte, 42 proje kıyasıya yarıştı.

Hierapolis Konferans Salonu’nda gerçekleşen ödül töreninde konuşan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Soylu, projenin öğrencilere büyük katkılar sağladığını belirtti. Soylu, “Bu etkinliğimiz uygulamaya dönük eğitimlerimizin bir neticesidir. Biz her dönem final etkinliği mahiyetinde özellikle güz döneminde reklam projeleri, tasarım projeleri yapıyoruz. Yarışma formatında düzenliyoruz. Değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Bahar döneminde de kurumsal iletişim projelerini gerçekleştiriyoruz. Bu iki faaliyetimiz bölümümüzün hülasasını özetini oluşturuyor. Rektörümüzün ve dekanlarımızın tavsiye ettiği gibi probleme dayalı eğitim modelini yaklaşık 10 yıldan bu yana kendi müfredatımızda uyguluyoruz . Bir öğrencimiz buradan mezun olduğunda bir reklam projesi hazırlıyor duruma gelebiliyor. Bir şirketin bu alandaki ihtiyaçlarını da giderebilecek duruma geliyor. Ayrıca kurumsal iletişim projesini hazırlayabiliyor duruma geliyor. Öğrencilerimizi bu alanda tam donanımlı olarak yetiştirdiğimize inanıyorum” dedi.

Açılış törenine katılan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise ”İşte böyle bir üniversite hayal ediyoruz . Bu hayalin gerçekleştiğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Amacımız üreten bir üniversite olmaktı işte üretiyorsunuz. Üniversite hayatın rehberi olmalı. Rehberi oluyorsunuz. Hedefimiz şehirle bütünleşmek olmalı. İşte şehirle bütünleşiyorsunuz. İnsanlara yararlı işler yapabilecek, dünyayı barışa götürecek mezunlarımızın olduğunu görmek istiyoruz. Bunu iletişim fakültesi başarıyor “diye konuştu.

Konuşmaların ardından projeye destek olan firmalara teşekkür belgeleri verilirken, yarışmada derece elde eden öğrencilere plaketleri sunuldu. Yarışmalara damgasını Reklam Kampanya Tasarımı ikincisi olan öğrenciler vurdu.

6 Şubat depreminde kaybettikleri arkadaşları Sema Haddur anısına “Haddur Ajans” kuran Melike Arslan, Kader Arslan,Belgin Şirin ve Kübra Şengül; Reklam Kampanya Tasarımı ikincilik ödülünü vefat eden arkadaşlarına göz yaşları içinde ithafta bulundu. Salonda duygu dolu anlar yaşanırken, öğrencilerin başarısı alkış aldı. Grup adına konuşan Belgin Şirin,” Hem arkadaşımız hem canımız ciğerimiz Sema Haddur’u saygıyla anıyoruz. Biz bu ödülü ona armağan etmek istiyoruz” dedi.

Yarışmanın ana kategorisi olan Reklam Kampanyası Tasarımı kategorisinde Arabica Ajans’ın yaptığı proje ile Merve Baydar ve Melis Yetiştiren birinci oldu. ‘En iyi açık hava reklamı’ alt kategorisinde Emine Erdaş, ‘En iyi sosyal medya reklamı’ alt kategorisinde Aygül Beyazgül, ‘En iyi TV Senaryosu’ alt kategorisinde Emine Erdaş ve Fatma Yılmaz ödül aldılar. Sivil toplum projesi kategorisinde ‘Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’adlı projeile Elif Nalcacıoğlu üçüncü, ‘Türkiye SMA Vakfı’ adlı proje ile Merve Baydar ve Melis Yetiştiren ikinci, Dilek Sude Mertoğlu birinci oldu.

Yarışmanın ana kategorisi olan Reklam Kampanyası Tasarımı kategorisinde Tuğçe Öztürk ve Ayşegül Kömür Üçüncü, Haddur Ajans’ın yaptığı proje ile Melike Aslan, Belgin Şirin, Kübra Şengül ve Kader Arslan ikinci oldu. Öğrencilere ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.