DENİZLİ (İHA) –Çocuk sahibi olmak isteyen ancak maliyet veya yoran tedavi süreci nedeniyle tedaviyi yarıda bırakan aileler için tüm hizmetleri bir arada bulunduran İnfertilite Polikliniği Denizli Özel Tekden Hastanesi’nde yeni hizmete başladı.

Denizli Özel Tekden Hastanesi İnfertilite Polikliniği’nde hizmete başladı. Çocuk sahibi olmak isteye bireylere tüp bebek öncesi kadın doğum uzmanı, diyetisyen, psikolog, ürolog gibi tüm branşları içerisinde barındıran İnfertilite Polikliniği ile hizmet veriyor.

Her yüz kişiden 15’inde kısırlık görüldüğünü ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğun Uzmanı Op. Dr. Murat Gökhan Kınaş, bu hastaların çok az bir kısmının tedaviye ulaşabildiğini söyledi. Bebek sahibi olmak isteyip ancak maliyetler nedeniyle büyük bir kısmının tedaviye ulaşamadığını ifade eden Op. Dr. Kınaş, “Bizim buradaki amacımız bu tedaviye ulaşamayan o büyük kısma bir şekilde ulaşarak tedavi almalarını sağlamak. Hastaların tedavi olabilmeleri için maliyetleri oldukça düşürdük. İkinci kısmı ise multidisipliner yaklaşım. Tedavi sırasında sürekli doktor gezerek yorulan kısım tedaviyi bırakıyorlar. Burada öyle bir şey yok. Bu hatalarımızın tedavi alarak çocuk sahibi olmalarını sağlamak temel amacımız. Bir tüp bebek merkezi değil. Tüp bebek öncesi tedavi ve tanı merkezi olacak. Multidisipliner yaklaşımın olduğu bir merkez bulunmamakta. Burada hastaların bir yerde tedavi olması, poliklinikleri dolaşmasını istemiyoruz” dedi.

“Multidisipliner bir yaklaşım olmasını istedik”

Dünya çapında kadınların yüzde 15’inin gebelik istemi ile polikliniklere başvurduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ömer Demirtaş ise, “Gebelikte bazen kilo sıkıntı olabiliyor, bazen psikolojik sebepler olabiliyor. Sadece kadın doğum değil, farklı parametrelerinde içerisinde bulunduğu multidisipliner bir yaklaşım olmasını istedik. İçerisinde ürolog, diyetisyen, psikolog, kadın doğum uzmanı ve dahiliye uzmanımız var. Kolektif bir iş çıkarmak istiyoruz ve tüm Denizli’ye talibiz. Biz burada hastanın tüm doktorları bir arada bulabileceği bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Hasta çok fazla yorulmadan tüm hizmetlere aynı anda ulaşabilme imkanını oluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.