CHP Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Gazetecilik mesleği demokrasinin olmazsa olmaz yapı taşlarından biridir. Basın, toplumun bilincini artırmak, kamuoyu oluşturmak, kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak ve gerçekleri araştırmak gibi çok önemli görevleri yerine getirir. Toplumun gelişmişlik düzeylerini belirleyen farklı kriterler bulunur, bu kriterler arasında basının tarafsız, ilkeli ve özgür olabilmesinin yer alır.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ 82 SIRA GERİLEDİ

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye 2005 yılında 98'inci sırada yer alırken, günümüzde 180 ülke içerisinde 165'nci sırada yer aldı. AKP yıllar içinde Türkiye’yi basın özgürlüğünde 82 sıra gerileterek küme düşürmüştür. Bu gerçek bilinmesine rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de basın 90'lara 70'lere 80'lere göre çok daha özgür olduğunu, serbest olduğunu belirtiyor. Erdoğan herkesin istediğini yazmakta, söylemekte olduğunu ifade edebilmektedir. Başta RTÜK ve Basın İlan Kurumu eliyle olmak üzere muhalif tüm basın yayın organları cezalandırılmakta, yayın yapmaları türlü anlamsız gerekçelerle kısıtlanmaktadır.

Başkan Zolan Serinhisar’da hemşehrileriyle kucaklaştı Başkan Zolan Serinhisar’da hemşehrileriyle kucaklaştı

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ve artan girdi maliyetleri nedeniyle son yıllarda başta yerel gazeteler olmak üzere birçok basın ve yayın kuruluşunun kapanmak zorunda kaldı. Yazılı ve görsel basın kuruluşu sayısı önceki yıllara göre sürekli azalmaktadır. Resmî İlan yayımıyla alakalı internet haber sitelerine dair taslak hükümler TV ve Gazetelerin ardından bu kez de internet sitelerini hedef aldı. Çok ağır şartlar ile internet haber sitelerini köşeye sıkıştırdı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde kalemi kırılan tüm gazetecileri saygıyla anıyor, tüm baskı ve sindirmelere rağmen görevini layıkıyla yapmaya devam eden gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum"