Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından düzenlenen Dünya Düzeni ve Türkiye adlı söyleşinin konuğu Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın oldu. Birleşmiş Milletlerin kurduğu dünya düzenden bahseden Prof. Dr Yalçın, “Dünya düzeni dediğimiz şey o düzenin içerisinde barış ve adalet getirmesi için kurgulanmış yapı beş tane devletin insafına bırakılmış ve bu beş devletin kendi gündemleridir” dedi.

PAÜ tarafından düzenlenen Dünya Düzeni ve Türkiye adlı söyleşi programına konuğu İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi ve AK Parti İnsan Hakları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın oldu. Söyleşi programı öncesi Prof. Dr. Yalçın’ı Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan makamında ağırladı. PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Şehit Piyade Teğmen Bekir Can Kerek Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Akalın, il protokol üyeleri, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program başladı.

“Dünya düzeni dediğimiz şey beş tane devletin insafına bırakılmış”

Uluslararası sistemde ve özellikle son günlerde yaşanan olaylara bakarak Türkiye’yi konuşmanın önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın, “Bugün içerisinde yaşadığımız Dünya Düzeni bu noktaya gelirken çeşitli evrelerden geçti. Bunun temel bazı parametreleri var ve bu parametreler çerçevesinde biz gündelik hayatımızdan tutun da Türkiye’nin iç siyasetini, ekonomisini, toplumsal yapısını, aile düzenimize kadar etki eden çeşitli kültürel, çeşitli materyal faktörlerin bir toplamını yaşıyoruz. Yani mesela biz bugün bir Birleşmiş Milletler (BM) düzeninde yaşıyoruz. Nedir Birleşmiş Milletler düzeni? Temeli 1945’te atılmış dünyadaki devletlerin birbirleriyle barış ve istikrar içerisinde nasıl yaşaması gerektiğini tarif eden, barış ve adaleti koruyacağını, korumasını beklediğimiz bir uluslararası örgüttür. Dünyada 193 devlet bu örgüte üye. Hepsi bu örgütün dünyaya barış ve adalet getirmesini istiyor. Ama bu örgüt kurulduğu günden bu yana gerçekten barış ve adalet hissiyatına ne kadar katkı sunmuştur diye sorarsanız gerçek anlamda bunun oldukça kısıtlı bir ulaşım olduğunu söylemek lazım. Mesela 1945’ten bu yana Birleşmiş Milletlerin gerçek anlamda bir karar alıp herhangi yerde uluslararası siyasete müdahale edip gerçekten barış ve adalet ürettiği örnekler var mı derseniz, maalesef yok. Bazen karar almış o kararlar uygulanmamış, bazen de karar bile alamamış. Karar alamadığı örnekleri hepiniz bilirsiniz. Son günlerde zaten birçok örneğine rastlıyoruz. Şuan Gazze’de her on dakika içerisinde bir çocuk öldürülüyor. Sivil insanların sivil kayıplarının sayısı on beş binin üzerine çıktı. Yirmi bine doğru yaklaşmakta. Ve bir şehir, bir şehir değil, bir şehirler öbeği, daracık bir alanda iki buçuk milyon insan yaşıyor. Ve bu insanların üzerine bir devlet yukarıdan bombalar saçıyor. Fosfor bombalar, yasaklanmış bombalar söyleniyor. Buna rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hala bu konuyla ilgili bir “Dur” ihtarı bile ortaya koyamadı. Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyi’nin bir çalışma prensibi var. Beş tane daimi üyesi var; 2. Dünya Savaşının galip ülkeleri. İngiltere, Fransa, Amerika, Çin ve Rusya. Adalet dağıtacak bu Birleşmiş Milletler, barış getirecek, bu Birleşmiş Milletler çoluk çocuk katlediliyor şuan Gazze’de. Bu beş ülke toplanıp bu katliama “Dur” bile demiyor bırakın tedbir almasını, ‘Daha fazla gitme’ bile diyemiyor. Dünyada bu örgüte üye 193 ülke var. Bu 193 ülkenin ne düşündüğünün hiçbir önemi yok. Tek başına Amerika Birleşik Devletleri, tek başına İngiltere, tek başına Fransa hayır dediğinde Filistin’deki çocuklar öldürülmeye devam ediyor. İşte içinde yaşadığımız Dünya Düzeni maalesef böyle. Dünya Düzeni dediğimiz şey o düzenin içerisinde barış ve adalet getirmesi için kurgulanmış yapı beş tane devletin insafına bırakılmış ve bu beş devletin kendi gündemleridir” dedi.

“Filistin’de ölen çocuğun hakkı yok mu?”

Birleşmiş Milletlerin işlerine geldiğinde Türkiye hakkında yorumlar yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Yalçın, “İşlerine geldi mi Türkiye’ye mesela ahkâm kesiyorlar. Türkiye’de demokratik hakları, insan hakları gibi meseleleri münazara ediyorlar. Filistin’de ölen çocuğun hakkı yok mu? Kafası patlayan, kolu kopan, bacakları kopan çocukların, insanların hiç mi hakkı yok? Maalesef yok. Çünkü bu ülkelerin kendi gündemleri var. O gündemleri çerçevesinde bize dayattıkları, bize reklamını yaptıkları, bize propagandasını yaptıkları bu değerlerle maalesef kendileri uygun değil. O nedenle diyoruz ki, aslında insan hakları demokrasi, barış, adalet ne kadar güzel kavramlar. Hep beraber peşine düşelim” şeklinde konuştu.

“Batılı ülkelerin kendini dayandırdıkları meşruiyet zemini tamamen kendi altlarından kaymaya başladı.”

Dünya’nın neresinde evrensel değerlere zarar veriliyorsa birlikte pozisyon alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yalçın, Birleşmiş Milletlerin beş daimi ülkesinin işine geldiğinde bir insanın yaşama hakkı olduğunu, işine gelmediğinde bir çocuğun yaşama hakkı olmadığını söyledi. İçinde bulunulan Dünya Düzeninin bu durumdan ibaret olduğu vurgusunda bulunan Prof. Dr. Yalçın, “Zaman zaman Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletler toplantısına gittiğinde kullandığı bir ifade var. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor. Beş ahbap çavuş bir araya gelmişsiniz, kendi kafanıza göre milyarlarca insanın bu Dünya Düzeni ile ilgili kanaatini göz ardı edebiliyorsunuz, yüz binlerce insanı Gazze’de, Suriye’de, Irak’ta öldürülmesini göz ardı edebiliyorsunuz ve buna barış ve adalet evrensel değerler diyorsunuz. Bu zamana kadar bunların hepsinin bir yalandan ibaret olduğunu hepimiz biliyorduk. Ama Gazze ile birlikte o kadar net ortaya çıktı ki, batılı ülkelerin kendini dayandırdıkları meşruiyet zemini tamamen kendi altlarından kaymaya başladı. Herhalde bundan sonra hiç birimiz, Gazze meselesinde veya başka bir gariban yurdunda batılılardan, bu ülkelerden onlara fayda gelmeyeceğini anlamışızdır. Bu ülkelerden herhangi biri sizin ülkenizde demokrasi yok size demokrasi getirelim dediğinde bunun samimi olmadığını herhalde artık hepimiz anladık. Bu ülkelerin herhangi birinin medyasında sizin ülkenizde insan hakları çiğneniyor gibi ifadeler kullandıklarında aslında insan haklarını umursamadıklarını öğrenmiş olduk” diye konuştu.

Dünya Düzeni ve Türkiye konulu söyleşi programının konuğu olan Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın; Gazze meselesi, Ortadoğu meselesi, Türkiye’nin dış politikası ve güvenlik siyaseti üzerinden kısa bir değerlendirme sonrası öğrencilerden gelen soruları yanıtlamasıyla son buldu.