Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Geleceğe Miras: Afrodisias” projesi kapsamında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “Afrodisias Antik Kenti çalışmaları ile bölgemizin kazılarında Pamukkale Üniversitesi’nin etkinliği ve yetkinliği ortadadır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Aydın’ın Karacasu ilçesinde “Geleceğe Miras: Afrodisias” projesi lansman toplantısı gerçekleştirildi. Afrodisias Antik Kenti’nde düzenlenen lansman toplantısı açılış konuşmaları ile başladı. Konuşmaların ardından tanıtım videosunun gösterimi yapıldı. Programın devamında Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy, “Afrodisiaslılar kendilerini heykeltıraşlık sanatındaki ustalıklarıyla Roma dünyasına tanıttılar, biz de onların mirasını yapacağımız koruma çalışmaları ile tüm dünyaya tanıtacağız.” dedi. Yabancı kazı başkanı olan antik kentlere Türk bilim insanlarından oluşan koordinatörler görevlendirildiğini belirten Ersoy, Afrodisias için de aynı zamanda Tripolis Antik Kenti Kazısı Başkanı olan Prof. Dr. Bahadır Duman’ın görevlendirildiği bilgisini paylaştı.

“Afrodisias’ta yeni bir yapıyı daha ortaya çıkaracağız”

Bakan Ersoy yaptığı konuşmaya şöyle devam etti; “Afrodisias’ta kent parkı ve havuzun yanı sıra en ihtişamlı yapılardan biri olan Tetrapilon’da konservasyon, Tetrastoon’da ise kazı ve restorasyon çalışmalarını başlatıyoruz. Antik dönemde Afrodisias’taki bazilika kentin en büyük kapalı binasıydı. Binanın ön cephesine odaklanan yeni bir proje ile devasa giriş sütunlarını ayağa kaldırma çalışmalarını 2023 yılında tamamlamış ve binanın cephesinde Diokletianus’un ‘tavan fiyat fermanı’nı sergilemiştik. Şimdi ise hazırladığımız yeni projeyle binanın kalan kısmı için kazı yapacak, mozaiklerin konservasyonunu tamamlayacak ve sütunları ayağa kaldırarak yapının ziyaretçiler tarafından algılanmasını kolaylaştıracağız. Yaklaşık 120 yıl önce kazılan ve aradan geçen zamanda tekrar toprak altında kalan gymnasiumu kazarak yapıyı yeniden ortaya çıkaracak ve ziyaretçi güzergahına alternatif oluşturacağız. Proje çerçevesinde hamam odalarını da ziyaretçiye açacağız. Agora’da yapılacak kazı çalışmalarıyla Afrodisias’ta yeni bir yapıyı daha ortaya çıkaracağız. Kentin sur duvarlarını da görünür hale getirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

“Bölgemizin kazılarında Pamukkale Üniversitesi’nin etkinliği ve yetkinliği ortadadır”

PAÜ Arkeoloji Enstitüsü Enstitü Müdür Yardımcısı aynı zamanda Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman’ın Afrodisias Kazı Koordinatörü olarak görevlendirildiği, Afrodisias Antik Kenti Kazısı lansman toplantısına ilişkin düşüncelerini aktaran Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “Afrodisias Kazı koordinatörlüğü, Bahadır hocamıza devredilecek ve lansmanı yapılacak. Pamukkale Üniversitesi’nin arkeoloji alanındaki güçlü serüveni Aydın’da da devam etmektedir. Biliyorsunuz Muğla Strotonikeia’da Prof. Dr. Bilal Söğüt hocamız, Denizli Laodikeia’da Prof. Dr. Celal Şimşek hocamız, Antalya Sillyon’da Doç. Dr. Murat Taşkıran hocamız görev yapmaktadır. Bölgemizin kazılarında Pamukkale Üniversitesi’nin etkinliği ve yetkinliği ortadadır. Benim Afrodisias’ın, yeni koordinatörü ile daha hızlı kazılar yapılarak insanlığın hizmetine sunulacağına inancım tamdır. Bahadır hocama şimdiden başarılar dilerim.” dedi.