1740 rakımlı tepe, bu yılın yaz aylarından beri yoğun olarak tacize ve saldırılara maruz kalıyordu... Terör örgütünün Haziran ayından bu yana 47 kez saldırı girişiminde bulunduğu 1740 rakımlı tepe hainler için büyük önem taşıyor. Çünkü bu tepe Türkiye topraklarına sızmak için bir geçiş güzergâhı olarak kullanılıyor...

Hakkâri’nin Çukurca İlçesinin karşısındaki Duhok’un Amediye İlçesine bağlı Dereluk Kasabasının Sergeli Köyü kırsalını içine alan Metina Vadisindeki Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan 1740 rakımlı üs bölgesinde Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı emrindeki Kırklareli 41. Komando Tugay Komutanlığına bağlı timlerimiz konuşlu bulunuyor. 

Teröristler bu tepeye 23 Aralık’ta da ağır silahlar ve füzelerle saldırıp 12 askerimizi şehit etmişti.  

Şehitlerimizin acısı dinmeden dün saat 17.15’te aynı tepeye ikinci kez hainlerin gerçekleştirdiği saldırıda bu kez 9 askerimiz şehit olurken,4  askerimiz de yaralandı. 1740 rakımlı tepe geride bıraktığımız 23 yılı Haziran ayından bu güne kadar tam 47 kez taciz ve saldırı girişimlerine maruz kaldı. 

Jandarma sosyal medyadan video paylaşan hırsızları ‘Yapıştır’dı Jandarma sosyal medyadan video paylaşan hırsızları ‘Yapıştır’dı

TÜRKİYE’YE BU TEPEDEN SIZMA YAPIYORLARDI

Yaz mevsiminden kaynaklı havanın da açık olması nedeniyle teröristler İnsansız Keşif Uçakları, Silahlı İnsansız Hava Aracı, Atak taarruz helikopteri, Serçe Drone, ASELSAN tarafından geliştirilen Casus Baykuş adı verilen gece görüşlü yüksek çözünürlüğe sahip termal kameralarla her defasında geri püskürtülerek ağır kayıplar verdi.

Bölgede keşif; dinleme ve gözetleme faaliyeti sürdüren Mehmetçik, teröristlerin kriptolu telsiz kestirmelerinde terör örgütünün özellikle de lider kadrosundaki yönetim kademesinde yer alan isimlerin bu tepeye sık sık saldırı yapılması talimatını verdikleri öğrenildi.

Terör örgütünün bu tepeye karşı yoğun saldırı girişiminin altında ise geçmiş yıllarda Türkiye’ye sızmak için bir geçiş güzergahı olması da büyük önem taşıyor. 

KARADENİZİN İÇ KESİMLERİNE KADAR HAİN SALDIRILAR

Pençe Kilit harekâtından önce 1740 rakımlı tepede üs bölgesi bulunmadığı için teröristler onlarca katır yükü ağır silahlarla kalabalık gruplar halinde Türkiye’ye sızarak sınırdaki karakol ve üs bölgelerimize saldırılar düzenleyip onlarca askerimizi şehit ediyor ve tekrar 1740 rakımlı bu tepeden geri Irak topraklarına kaçarak sıcak takip yapılmasına engel oluyorlardı.

Teröristler bununla da kalmayıp bu tepeden sızma yaptıktan sonra Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusundaki illerin kırsal bölgesi başta olmak üzere Karadeniz’in iç kesimlerine kadar sızarak hain saldırılar gerçekleştiriyordu. Bu tepeye üs bölgesi kurulmasıyla birlikte son iki yılda tek bir terörist bile bu bölge üzerinden Türkiye’ye sızma girişiminde bulunamadı. 

Tepe 7/24 teknolojik aygıtlarla kontrol altında tutuldu. Irak toprakları içine hapsolan teröristler burada gerçekleşen nokta operasyonlar ve sıcak takip nedeniyle ağır zayiatlar verince 1740 rakımlı tepe de sürekli hedef haline geldi. Terör örgütünün bu üs bölgesini, taciz ve saldırılarla faaliyetini sonlandırması için sürekli hedef aldığı askeri kaynaklarca da doğrulandı. 

Terör örgütünün bu üs bölgesini, taciz ve saldırılarla faaliyetini sonlandırması için sürekli hedef aldığı askeri kaynaklarca da doğrulandı. 


pusulabet

Editör: Bülent Öztürk