Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, beIN Sports’ta yaptığı açıklamalarda Süper Lig’in ikinci yarısında hayata geçecek olan yeni uygulamayı da duyurdu. Dünya Kupası arasında Katar’a giderek bir takım incelemeler yaptığını belirten Mehmet Büyükekşi, uzatma dakikalarıyla ilgili verilen bir kararı açıkladı

Dünya Kupası’nda özellikle grup aşamasında uzatma dakikalarının bir hayli fazla olması dikkat çekmiş ve topun oynanmadığı sürenin VAR tarafından hesaplanarak hakeme iletildiği aktarılmıştı. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi Süper Lig’in başlamasıyla birlikte bu uygulamanın hayata geçirileceğini duyurdu. Büyükekşi açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

‘İNCELEME YAPTIK 3 TANE KONU VAR’

”Açılış maçına gittim; Katar – Ekvador. Sonra Hollanda – Senegal maçını izledim. 1 saat mesafede iki stadyuma da ulaştık. Açılış maçında birçok devlet başkanı olduğu için bir miktar trafik problemi oldu ama ikinci maçta yaşamadık bunu. Stadyumlar gayet güzel. Hiçbir sorun yok. Su molası bile vermiyorlar. Türkiye’de ağustos eylülde su molası verdik. Havada da sıkıntı yaşanmadı. Mevsim de kasım aralık olunca doğru bir mevsim oldu. Her zamankinin dışına çıkıldı. Haziran ayında yapılan Dünya Kupaları, ligler kesintiye uğratılarak yapıldı. Final için yeniden Katar’da olacağız inşallah. FIFA, bir takım yeni uygulamalar yaptı. Yarı otomatik ofsayt sistemi de var. İnceleme yaptık, araştırıyoruz. 3 tane konu var.

”KRONOMETRE VAR ODASINDA TAKİP EDİLİYOR’

”Bunlardan bir tanesi, çipli top. Top, kale çizgisinden çıktı mı çıkmadı mı derken gol atıldı. Çipli top marifetiyle verdi. Bir de yarı otomatik ofsayt sistemi. Bir tane daha var. Bunu ikinci devre uygulayacağız. Bu maç niye 3-5-7 dakika uzadı deniliyordu. Süreyle ilgili hassasiyet var. Kronometre VAR odasında takip ediliyor. Ben bunu MHK başkanımıza söylediğimde ‘Olmaz. Orta hakemin ve 4. hakemin sorumluluğunda’ demişti. Bir maç 10 dakika uzatılması gerektiğinde 6 dakika uzatılıyordu, 6 olması gerekirken 8 uzuyordu. Dünya Kupası’nda gördükten sonra AVAR bu görevi yapacak. Süreyi tutacak. Bunu kamuoyuna duyuralım. Vakit geçirmek için futbolcular çeşitli şekilde zaman geçiriyor. Ne kadar zaman duruyorsa, o kadar uzayacak. Dünya Kupası’ndaki gibi 15 dakikaysa 15 dakika. Bunu uygulamaya başlıyoruz.

‘YARI OTOMATİK OFSAYT BİRAZ MALİYETLİ

”Yarı otomatik ofsayt sisteminin ayrı bir maliyeti var. 1.5 milyon euro ilave yük getiriyor. Çipli top için herhangi bir şey olmadı şu ana kadar. Dünya Kupası bittikten sonra faydaları zararları daha çok ortaya çıkacak. Mutabık kalırsak kulüplerle, bir sonraki yıl uygulamaya sokulabilir. Birçok ülke adım atarsa, bu teknolojinin maliyeti de düşecektir. Hem çipli top, hem yarı otomatik ofsayt sistemi için araştırmaları sürdüreceğiz. Ben geldiğimden beri futbolda teknoloji ve dijitalleşme olmazsa olmazım diyorum. Bu iki uygulama da en güzel örneği.”