Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Güney Kore’nin Hwaseong Şehrinden gelen heyeti makamında ağırladı. Başkan Örki, “Tarihte kurulmuş olan bu bağ bugün bir kardeşlik ilişkisi olarak sürdürülüyor” dedi.

Pamukkale Belediyesi dünyanın farklı noktalarında gelen misafirleri ağırlamaya devam ediyor. Bir dizi ziyaret için Denizli’ye gelen Güney Kore Hwaseong Şehri Meclis Başkanı Gim Gyeong Hee ve beraberindeki heyet Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’yi makamında ziyaret etti.

Hwaseong Şehri Meclis Başkanı Gim Gyeong Hee ile turizm ve tarım konularında yapılan sohbette fikir alış verişinde bulunuldu. Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Tarihte kurulmuş olan güçlü bağlar, yine bir kardeşlik ilişkisi olarak devam ediyor. Her ne kadar coğrafi olarak birbirimize çok uzak olsak da gönül olarak birbirimize çok yakınız. Pamukkale’mizin de sık sık Koreli dostlarımız tarafından ziyaret edildiğini biliyoruz. Biz Pamukkale için ‘dünyanın cenneti’ diyoruz. Pamukkale, tarihiyle, turizmiyle, tarımıyla, sanayisiyle, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli noktalarından bir tanesi. Karahayıt kırmızı suyuyla Pamukkale’miz de beyaz suyuyla şifa dağıtıyor. Dünyada yine tıbbi aromatik bitki olan kekik ilçemizde yetişiyor. Pamukkale Belediye Başkanı olarak sizleri şehrimizde gördüğümüz için çok mutlu oldum. İnşallah bu ziyaret iki şehir için güzelliklere vesile olsun” diye konuştu.

Güney Kore Hwaseong Şehri Meclis Başkanı Gim Gyeong Hee ise Pamukkale’yi çok beğendiğini ve kendi şehirlerinde de sanayi ve turizmin önemli olduğunu anlatarak, “Pamukkale balon turuna katıldım. Travertenlerin görüntüsü muhteşemdi. Adeta aşığı oldum. İlçenizin tarih, çevre konusunda çok iyi olduğunu gördüm” diyerek, Başkan Örki’ye Pamukkale’ye yaptığı çalışmalar için teşekkür etti.

Başkan Örki, Pamukkale’nin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında misafirlerine bilgiler vererek, Hwaseong Şehir meclisi başkanı Gim Gyeong Hee’ye Pamukkale’de yetişen Denizli Kekiği, lavanta, adaçayı gibi bitkilerden hediye etti. Gim Gyeong Hee, Başkan Örki’ye Kore’nin eski dönemlerinden bu yana el işçiliği ile üretilen tabağını hediye etti.