banner89
banner91
banner79

Başkan Arpacı'dan Pamukkale Yağlı Güreşlerine Tepki

banner80

banner81
SİYASET 26.08.2021, 17:43 Bülent ÖZTÜRK
Başkan Arpacı'dan Pamukkale Yağlı Güreşlerine Tepki
banner82
banner83
banner84

CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı Pamukkale Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl ilki gerçekleştirilen Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin Denizli Atatürk Stadı’nda yapılmasını doğru bulmadıklarını açıkladı. Atatürk Stadına yapılan portatif tribünlerin kapasiteyi azalttığını ve zeytinyağının asidik özelliği ile çimlere zarar verdiğini savundu. Başkan Arpacı yaptığı açıklamada: 

BASINA VE KAMUOYUNA

22 Ağustos 2021 Pazar günü Pamukkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde Denizli Atatürk Stadı’nda düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ni dikkatle takip ettik. Geleneksel Türk sporumuz olan yağlı güreşlerin ve güreşçilerin hem sevenleri tarafından canlı olarak izlenmesi, hem günümüzde endüstrileşmiş spor dallarının yanında gençlere farkındalık yaratma adına belediyelerin geleneksel sporlarımıza sahip çıkması hem de turizmin gözbebeği Pamukkale’mizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması açısından fırsat olan bu etkinliklerin doğru zamanda ve doğru yerde yapılması önemliydi.

Yağlı güreşler er meydanında güreşçilerin vücudu yağlanarak çayır-çimden oluşan özel zeminde yapıldığı için organizasyonun Denizli’mizin gururu, Denizlispor’umuzun mabedi Denizli Atatürk Stadı’nda yapılması organizasyonu takip edenler başta olmak üzere 7’den 70’e her kesimin endişeye kapılmasına sebep olmuştur.

İlk kez düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreş organizasyonun aslında birçok anlamda hem ilçemiz hem ilimiz hem de geleneksel Türk sporumuz açısından ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlayacak bir organizasyon şeklinde olacağını tahmin ediyorken ne yazık ki geride bıraktığı enkaz ve hayal kırıklığı ile hafızalarımızda farklı şekilde yer alacaktır.

Öncelikle UNESCO dünya miras listesinde yer alan Pamukkalemize pandeminin de getirdiği olumsuzluklar ve kısıtlamalar da dahil olduğunda geçen sene ve bu sene ziyaretçi sayısında inanılmaz azalma olmuştur. Bu organizasyon Pamukkalemizin köylerinde önceden hazırlanacak uygun bir alanda yerel halkı ve esnafı da sürece dahil ederek muhteşem bir şekilde yapılabilirdi.  Uluslararası ve ulusal kanallar ile canlı olarak alandan ve yukarıdan çekimlerle bölgenin doğal güzellikleri, üretim alanları, tarihi kent ve Pamukkale’nin tanıtımı yapılabilirdi. Denizli’den binlerce vatandaşın gerekli sağlık önlemleri göz önünde bulundurularak o bölgeyi gitmesi sağlanıp Pamukkalemizin değerleri olan Karahayıt’ından Eymir’e, Uzunpınar’ından Kurtluca’ya birçok bölgenin de tanıtımına katkı sunulabilirdi.

18.745 seyirci kapasiteli Türkiye’nin ilk tel örgüsüz stadı olma özelliğini taşıyan Denizli Atatürk Stadında kurulan portatif tribünler öncelikle kapasiteyi azaltırken görüş açısını da daraltarak güreşin stadyumda yapılmasının anlamını yitirmesine sebep olmakla birlikte stadın zeminine tonlarca ağılıkta yük bindirerek ve dahası 35 °C sıcaklıkta yaklaşık 12 saat güneşlenme süresi olan bir günde müsabaka boyunca kullanılan zeytinyağının asidik özelliği ile çimler tolere edilmeyecek şekilde zarar görüp kururken, 517 pehlivanın zemin üzerinde kıyasıya mücadelesi de bakımı için büyük maliyetler harcanarak Türkiye’nin zemini en güzel futbol sahalarının başında gelen Denizli Atatürk Stadyumu’nun zeminine büyük zararlar vermiştir.

Futbolu, hem ülkesinin marka değeri yapmış hem de büyük katma değer yaratan mecrası haline getirmiş ülkelerde başarının en temel şartlarından olan zeminin zarar görmemesi için sahaya spor futbol ayakkabısı dışında girilmesine izin dahi verilmiyorken basına yansıyan görüntülerde de görüldüğü üzere; ne yazık ki Pamukkale Belediye Başkanı Sayın Avni Örki ve yetkililerin zemine kunduralarla girmesi hepimize konuya ne kadar ciddiyetsiz yaklaşıldığı konusunda fikir vermiştir.

Son durumda zeminde yağlı güreş sırasında oluşan zarar kendisini hemen göstermiş, zemin futbol oynamaya elverişsiz bir hale gelmiştir. Denizlispor’dan yapılan basın açıklamasından da anlaşılıyor ki zeminin bakıma ihtiyacı olduğu ortadır. Denizlisporumuz bu hafta kendi evinde oynayacağı maçı Antalya’da oynamak durumunda kalmıştır. Bu sene eski güzel günlere dönmemiz için takımımız olmazsa olması olan seyirci desteğinden mahkum kalmıştır. Zeminin kaç haftada eski haline döneceği, daha kaç hafta kendi evindeki maçları yüzlerce km ötede yapacağını kamuoyu merak etmektedir.

Uzun bir aradan sonra 2 haftada bir kendi evimizde oynadığımız maçlarda esnaf biraz olsun nefes almaktadır. Genci yaşlısı, erkeği kadını Denizlispor’u canlı izlemek ve ona destek olmak adına maça gitmektedir. Ekonomik olarak da çok zor günler geçiren takımımız evinden uzakta kaç otobüsle ve hangi bütçe ile başka şehirde stadyuma gidip orada ev sahibi ortamı yaratıp misafir takıma karşı psikolojik üstünlüğü yakalayacak? Şehrine ve takımına gönül veren herkes bu sene mücadele edeceğimiz TFF 1.Ligden yeniden Süperlige çıkmayı hayal ederken, stadın hiçbir şekilde izah edilemeyecek şekilde amacı dışında kullanılmasının sonucu Denizlispor’u evinden uzaklaştırmanın bedeli ne olacak?  

Yağlı güreş için Pamukkale’nin kırsal mahalleleri değerlendirilmedi. Peki Pamukkale Belediyesi neden yağlı güreş gibi geleneksel sporlara ev sahipliği yapmak için inşa edilen Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi ve Atletizm Sahası’nı tercih etmedi? Ya da Denizli Büyükşehir hangi maksatla Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden 2019’da kullanım hakkını aldığı Denizli Atatürk Stadyumunu Pamukkale Belediyesi’ne kiraladı. Uzman görüşü alınmış mıdır? Stadın kirası için Pamukkale Belediyesi’nden ne kadar talep edilmiştir? Stadı her kiralamak isteyene Denizlispor’un ve zeminin geleceğini düşünmeden onay veriliyor mu? Geçmişte önceki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerince bayram kutlamaları da dahil olmak üzere birçok etkinliğe red cevabı verilmişti.

Mahalleler üst yapı beklerken, Bağbaşı Kültür Merkezi tamamlanmayı, Aktepe Kültür merkezi teslim edilmeyi beklerken, 61 mahallede yeşil alanlara ve birçok spor alanlarına dahi bakım yapılamıyorken, vatandaş belediyeden en temel hizmetleri beklerken 300 milyon TL’yi bulan borcuyla Pamukkale Belediyesi bu kadar büyük bir organizasyonu düzenlerken ne kadar bütçe ayırmıştır?

Organizasyon ve danışmanlık yapan firmaya ne kadarlık hizmet bedeli verilmiştir? Stadyumun kirası ne kadardır? Yağlı güreş için kentimize gelen pehlivanlarımızın ve ekibinin konaklaması, ulaşımı da dahil organizasyonun toplam maliyeti nedir? Organizasyon için ne kadarlık sponsor desteği alınmıştır?

Bu organizasyon amacına uygun olarak Pamukkale’nin tanıtımına ne kadar etkili olmuştur? Turnuvanın maliyetini, sponsor desteklerini kısaca fayda/maliyet analizini Sayın Avni Örki paylaşacak mıdır?

banner85

Şimdi bu sorulara ek olarak sorulacak sorular: Denizlispor kaç hafta kendi evinde oynayacağı maçlar için şehir dışına gidecektir? Tüm stadyumun pandemi de göz önünde tutulduğunda satışa çıkarılması planlanan bilet sayısı kadar taraftar topluluğunu şehir dışı maçlarına götürebilecek midir? Denizlispor idari ve teknik kadronun ulaşım ve konaklama bedeli ile taraftarın maç yapılacak stada götürülme maliyeti ne kadar olacaktır? Zeminin tekrar eski haline gelmesi için ödenecek bedel nedir? Ne kadar zamanda eski haline döndürülücektir?  Kulüp kombine bilet satışı yapmış mıdır? Yaptıysa taraftarın gidemediği maçların bedelini kim tazmin edecektir? Maç gününü bekleyen esnafın iş ve hasılat kaybını kim nasıl karşılayacaktır?

Zemindeki bozulma baştan sona Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve yetkilileri, Pamukkale Belediyesi Başkanı ve yetkilileri ile organizasyon ve danışmanlık firmasının hatasından kaynaklıdır? Zeminin yenileme çalışmaları, stadın eksikliklerinin giderilmesi ve kendi evi yerine dış sahada yapacağı maçlar için oluşacak giderlerin faturasının 1 kuruşu dahi Pamukkale Belediyesine mal edilemez. Bunun faturasını 350 bin vatandaşın yaşadığı ve verdiği vergiler ile geri hizmet aldığı Pamukkale Belediyesi ödeyemez. Tüm kamuoyu istiyor ve bekliyor ki tüm bu ağır bedelleri bu organizasyonda hata üstüne hata yapanlar kendi cebinden ödemelidir. Ayrıca Denizlispor’un olası bir puan kaybının ağır veballeri olacaktır.

Son söz: 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda birçok ilçemiz bayram kutlaması hazırlığı yapıyor. Beklentimiz zemini uzun süre düzelemeyecek olan Denizli Atatürk Stadyumu’nda Pamukkale Belediyesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Denizli halkı için coşkulu bayram kutlaması organize etmesidir. Ama zeminin korunması öncelikli hedeftir. dedi.

banner86
Yorumlar (0)
banner89
banner117
banner8
banner64
1
hafif kar yağışlı
banner9
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanının Açıkladığı Covid Rakamlarını İnandırıcı Buluyor Musunuz?
Sağlık Bakanının Açıkladığı Covid Rakamlarını İnandırıcı Buluyor Musunuz?
banner65
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:45
Güneş 08:10
Öğle 13:19
İkindi 15:56
Akşam 18:18
Yatsı 19:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 40
3. Adana Demirspor 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 22 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Karagümrük 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü
banner67
banner68
banner70
banner71