Hitler’in Polonya’yı işgal ettiği tarih olan bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü.60 milyon insanın ölümüne neden olan II. Dünya Savaşı’nın başladığı tarih olan bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü.Bugün, tarihin tekerrür etmemesi için, savaşın acıdan ve ölümden başka bir şey getirmeyeceğinin hatırlanması için Dünya Barış Günü olarak tarihe geçtiği gün.

Denizli OSB Başkanvekili Filiz teknik üniversite için görüşmeler gerçekleştirdi Denizli OSB Başkanvekili Filiz teknik üniversite için görüşmeler gerçekleştirdi


Ne var ki bugün de emperyalistlerin köşe kapma oyunlarında dünya kana ve gözyaşına bulanmaya devam ediyor. Savaş, bugün de emperyalistlerin işine yararken yoksul halklara, işçilere, emekçilere, yaşlılara, kadınlara ve çocuklara acı ve ölümden başka bir şey getirmiyor. Dünya halkları birbirine düşman edilirken, sermayedarlar karlarını artırmayı sürdürüyor.
 
Ortadoğu’da süren savaş politikalarının bölgeyi kan gölüne çevirmesinden sonra, bugün Rusya’nın Ukrayna’yı işgali de bir kez daha dünyada savaşlarla emperyalist çıkarların birbirine koşut olduğunu gösteriyor. Zira küresel askeri harcamalar geçtiğimiz yılda 2,1 trilyon dolarla tarihin en yüksek seviyesine ulaşmışken öldürülen, sürgün edilen, işkenceye maruz bırakılan, tecavüze uğrayan; savaşın bedelini ödeyenler dünyanın emekçi ve yoksul halkları oluyor.

Bizler, Türkiyeli emekliler, torunlarımıza barışın, eşitliğin ve kardeşliğim hüküm sürdüğü bir dünya bırakmak istiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam ediyoruz. Çünkü biz emekliler biliyoruz: Savaş tutsaklıktır, savaş eşitsizlik üretir, savaş işçi sınıfını bölmeye hizmet eder.

Biliyoruz: Savaş emperyalistlerin savaşıdır; savaş daha fazla sömürünün, daha fazla açlığın, daha fazla yoksulluğun habercisidir.
 
Şairin dediği gibi:
“Bu gelen savaş ilk değil.
Çok savaş oldu bundan önce.
Bittiği gün en son savaş
bir yanda yenilenler vardı gene,
bir yanda yenenler vardı.
Yenilenlerin yanında
kırılıyordu halk açlıktan.
Yenenlerin yanında
halk açlıktan kırılıyordu.”
İşte bu yüzden, halk açlıktan kırılmasın diye haykırıyoruz:
Savaş Değil Barış; Irkçılık Değil Kardeşlik!
Yaşamak İstiyoruz, Yaşayacağız!

Disk Emekli-Sen
Denizli Şubesi